Kalıpları Aşınca

Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik


13 Eylül – 22 Aralık 2019


Seramik, insanlığın ortak hikâyelerinin aktarılmasında her dönem öne çıkan bir araç olmuştur. Bulunan en erken örnekleri, seramiğin tümüyle gündelik işlevinden son derece sembolik anlamlar taşıyan farklı kullanımları olduğunu ortaya koymuştur. Günümüzde kil ve seramiğin, söylemin geri planda tutulup ham duyguların dışa vurulduğu soyut çalışmalarda yaygın kullanılışı, bu malzeme ve tekniğin güncel sanatın nasıl yeniden merak uyandıran alanlarından biri haline geldiğini gösteriyor.

Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik, farklı kültürlere ait, kuşaktan kuşağa aktarılan mitlerin günümüzdeki yankılarının ilham verici bir güncel sanat dalgası oluşturmasına dikkat çekiyor. Sergi, çoğu kez çanak gibi gündelik eşyaların yapımında kullanılan kilin, yetenekli ve geniş vizyonlu sanatçıların ellerinde, insani duyguları ifade eden, yalın ancak bir o kadar da güçlü bir malzeme olma potansiyeline odaklanıyor. Sanatçılardan kimi şekillendirdiği kili fırınlamaya ihtiyaç duymadan sergilerken, kimi ise buluntu seramik parçalarıyla eser üretiyor. Farklı tekniklerin kullanıldığı bu çalışmalarda, hiper-gerçekçilikten soyutlamaya uzanan yaklaşımları görmek mümkün.

Sergideki eserler kabusların rüyalarla, güzelliğin dehşetle ve geçmişin günümüzle harmanlandığı bir evrenden doğuyor. Bu çalışmalar, Kuzey Avrupa’nın gür ve karanlık ormanlarından, Homeros'un deyimiyle “gül parmaklı şafağın” kapladığı gökkubbeye uzanıyor. Grimm Kardeşler ve Andersen masallarından, bulutları devşiren Zeus ile yılan saçlı Medusa’ya kadar çeşitlilik gösteren anlatılar, insan yaşamını ve doğasını kil ile yoğurarak sorguluyor. Hikâye anlatıcılarla dolu Kalıpları Aşınca’daki katmanlı, rengârenk yapıtların serginin kapsamının da dışına taşarak, 21. yüzyıla bir yorum getirmeyi amaçlayan evrensel bir sanat alanına işaret ettiği aşikâr.

Küratörler:

Catherine Milner ve Károly Aliotti

Sanatçılar:

Sam Bakewell, Bertozzi & Casoni, Vivian van Blerk, Christie Brown, Phoebe Cummings, Bouke de Vries, Malene Hartmann Rasmussen, Klara Kristalova, Elsa Sahal, Kim Simonsson, Carolein Smit, Jørgen Haugen Sørensen, Hugo Wilson

  işbirliğiyle


Yayın

Kalıpları Aşınca
Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik
Ebülten

Sergi, etkinlik ve yayınlardan haberdar olmak için
ebülten listesine kayıt olun.

Ebülten

Aktivasyon linki eposta adresinize gönderildi.
Meşher ebültene üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen eposta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak üyeliğinizi onaylayın.

EBülten

Kaydınız alınmıştır.